SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler
Comment IconFacebook IconX IconReddit Icon
Senior Hardware Editor
Published
Updated
Manufactured by SilenX
10-minute read time
Introduction
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 99
Specifications, Availability and Pricing
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 01
The EFZ-120HA4 is fashioned like a typical tower style cooler. At the base you will find an aluminum plate holding five 8mm heatpipes that are milled flat and make direct contact with the CPU. Heat then has two options; travel into the Aluminum pre-cooler on the top of the base or it can continue up the five heatpipes on either side. It is then up to the forty-six, 0.45mm thick, aluminum pressed on fins to absorb the heat from the pipes and allow the EFZ-12025-HSF fan to do its job.
Speaking of fans, I was sent two different fans to test the EFZ-120HA4. Of course, there is the EFZ-12025-HSF that comes in the box. This fan can operate in the range of 5V to 12V, and offers up to 102CFM at less than 18dBA noise levels. They also had sent me an IXP-74-09 fan for testing. This fan offers the user up to 38CFM at around 9 dBA, but operates between 8V and 14V. From what I have seen so far, with the fan included in the box, I don't really see a need to drop down to 9 dBA, but to some it might just matter. For me the EFZ-12025HSF in conjunction with a fan controller can offer the same low end as the second fan they included for my testing.
Packaging
The Package
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 02
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 03
The side mentions three key features that allow the EFZ-120HA4 to be able to do its job more efficiently. First there is the five, 8mm heat pipes that do make direct contact to the processor. The second is the design of the fan, and the third is its universal mounting that can be installed quickly and easily.
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 04
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 05
On the last side, SilenX starts out with the message that the case you are using needs 155mm of clearance for the EFZ-120HA4 to fit. Below this you will find both the specifications chart, and a more defined list of acceptable processors this will mount to.
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 06
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 07
The SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 08
SilenX iXtrema EFFIZIO EFZ-120HA4 Extreme Silent CPU Cooler 09
Getting a bit closer, we can discuss the aluminium pre-cooler that tops the base. The base not only offers heat a quick escape, but it also holds the five 8mm heat pipes to the processor. With the universal plate that is already mounted to the base, the EFZ-120HA4 is all ready to go with any supported processor.