Patriot Gamer Series PC3-12800 6GB DDR3 Kit
We have a look at a 1600MHz 6GB kit from Patriot which is part of the new G Series line-up.
Comment IconFacebook IconX IconReddit Icon
TweakTown
Published
Updated
Manufactured by Patriot
8 minutes & 45 seconds read time
Introduction
Patriot G Series PC3-12800 6GB Kit
The Package and Modules
The Package
In the middle of the package we can also see that this is a 6GB kit in the form of 3 x 2GB modules, making this a triple channel kit. Below this we have the speed which is PC3-12800 or 1600MHz. Finally, we also see that Patriot mention Extreme Performance and Low Latency. Unfortunately on the front of the package we don't see what those latencies are, though.
The Modules
Having a closer look at that sticker, we're able to get a better idea of what exactly we're looking at today. As we saw mentioned on the front of the package, they are a PC3-12800 kit of 1600MHz. We can see the 9-9-9-24 timings which don't really put them in the "Low Latency" area as mentioned on the front of the package.
Overclocking
What all this resulted in was a clock speed of 1728MHz DDR or a 128MHz increase from the stock 1600MHz clock the kit carries with it. We'll see what this does for overall performance in just a minute.
Test System Setup and wPrime
Test System Setup
Processor(s): Intel i7 920 @ 4GHz (200MHz x 20)
Cooling: Noctua NH-U12P (Supplied by Noctua)
Motherboard(s): GIGABYTE EX58-UD5 (Supplied by GIGABYTE)
Graphics Card(s): ASUS GTX 285 (Supplied by ASUS)
Hard Disk(s): Western Digital 300GB Velicorapter (Supplied by Western Digital)
Operating System: Windows Vista SP1 64-Bit
Drivers: ForceWare 185.65
When it comes to overclocking memory we do have to mess around with the base clock slightly and this can result in lower or higher MHz in an overclocked setting. With that said, we try to keep the MHz as close to the 4GHz clock that we base our system off.
Instead of the 20 x 200 4GHz setup that we normally run, our Patriot modules when clocked to 1724MHz meant we dropped the multiplier to sit with the 216 BCLK. In the end we finished up with a 19 x 216 setup which results in a 4.1GHz CPU speed for the Patriot modules when at 1724MHz. Just keep this in mind when it comes to looking at results that mainly use the CPU more so than the memory.
wPrime
Version and / or Patch Used: 1.62
Developer Homepage: http://www.wprime.net/
Product Homepage: http://www.wprime.net/
Benchmarks - EVEREST Ultimate Edition
EVEREST
Version and / or Patch Used: Ultimate Edition
Developer Homepage: http://www.lavalys.com/
Product Homepage: http://www.lavalys.com/products/overview.php?pid=3&ps=UE&lang=en
Buy It Here
Benchmarks - SiSoft Sandra
SiSoft Sandra
Version and / or Patch Used: Professional Home
Developer Homepage: http://www.sisoftware.co.uk
Product Homepage: http://sisoftware.jaggedonline.com/index.php?location=home&a=TTA&lang=en
Buy It Here
Under Sandra we can see that the overclocked modules get a nice little jump in performance. Again, though, moving to a 2000MHz kit with lower latency does give another good jump in these memory tests.
Benchmarks - Sciencemark
ScienceMark 2.0
Benchmarks - Far Cry 2
Far Cry 2
Version and / or Patch Used: 1.01
Timedemo or Level Used: Ranch Long
Developer Homepage: http://www.ubi.com/
Product Homepage: http://www.farcry2.com/
In a real world game test we can see that there is very little difference in performance between the three setups. The 100MHz overclock does little since the jump is relatively small when you're already talking about 4000MHz of CPU clock.
Final Thoughts
In the synthetic world the extra performance that a 2000MHz kit offers can clearly be seen, but when you're talking about gaming, the stuff that really matters to a lot of people, three times the money hardly get's you three times the performance; it doesn't even get you three FPS extra in many cases.
If you find yourself wanting a few more MHz out of the kit, hopefully you don't have any trouble squeezing a 100 odd MHz out of the PC3-12800 kit we have here to get around the 1700MHz mark. While that's not going to do a whole lot for your overall gaming experience, there's nothing wrong with an extra few MHz under the hood.