Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review
Seasonic's latest budget PSU shows that you don't always have to pay more to get more. Let's dive in and take a close look at the M12II 750W.
Comment IconFacebook IconX IconReddit Icon
TweakTown
Published
Updated
Manufactured by Seasonic USA
6 minutes & 45 seconds read time
Introduction, Specifications, Availability and Pricing
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 01
Specifications, Availability and Pricing
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 02
Seasonic keeps things simple with a single 12V rail. It is rated for 62A or 744W. Both the 3.3V and 5V rails are rated for 25A each with a combined maximum output of 150W. The 5VSB rail is rated for 3A or 15W. Maximum combined output for the Seasonic M12II-750 is 750W.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 03
Packaging
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 04
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 05
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 06
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 07
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 08
The other side gives us the I/O specifications, along with the quantity of connectors available.
Inside the Box
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 10
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 11
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 12
Since the I/O specification label wasn't on the top, it is present on this side.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 13
The other side just shows the M12II-750 EVO Edition logo.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 14
All modular connectors are labeled clearly on the front of the power supply.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 15
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 16
The bottom of the power supply is pretty bland with a black honeycomb grill and a black fan.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 17
The 24-pin Main cable is fully sleeved while the rest of the cables are of the flat ribbon type.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 18
Cabling Arrangement and A Look Inside
Cabling Arrangement
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 19
Some things that we don't normally see in 750W power supplies are dual EPS12V connectors and six PCI-E connectors. Both are quite welcome. After this we have both short and long SATA and Molex cables, which will help keep the clutter down quite a bit.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 20
Rail distribution is as simple as it gets with a single 12V rail. There is no need to worry about load balancing here.
A Look Inside
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 21
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 22
Multiple Nippon Chemi-Con bulk capacitors sit on the primary side of the power supply.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 23
The secondary side is littered with Nippon Chemi-con caps.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 24
ADDA provides the active cooling for the M12II-750 EVO Edition with their AS1212UB-A70GL 120mm fan.
Test Results and Final Thoughts
Test Results
The tests performed are based around six conceivable setups that are out there and progressively load down the PSU up to the power supply's limits or 1000W, whichever comes first. Since our test equipment's limits are higher than that of the Seasonic M12II-750 EVO Edition 750W power supply, we can test it to the maximum.
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 25
Seasonic M12II 750W EVO Edition 750-Watt 80 PLUS Bronze PSU Review 26
Let's start by taking a look at the voltages to see how well this unit did during testing. Starting with the 12V rail, we see 1% regulation from start to finish with a total drop of .13V. The 5V rail managed to stay within 2% of specification with a total drop of .07V from start to finish. Moving towards the 3.3V rail, we see that regulation was within 2% of specification with a total voltage drop of .09V.
DC Output quality for the Seasonic M12II-750 EVO Edition 750W was great and well within specifications. During Test 1, we saw 10mV of noise on our scope. When we increased the loads in Test 2, the ripple climbed to 13mV at a little under half. During Test 5 under a load of 750W, the oscilloscope showed a maximum of 24mV on noise on the 12V rail.
The Seasonic M12II-750 EVO Edition 750W is rated for 80 PLUS Bronze efficiency. This means that the power supply must perform at 82%/85%/82% efficiency at 20%/50%/100% loads respectively. As you can see, the M12II-750 EVO Edition passed on our bench, and wasn't close to failing at any point.
Final Thoughts
When it comes to performance, the M12II-750 EVO Edition outperforms many of the higher-end power supplies that we've reviewed in the past months. Voltage regulation is superb with the 12V rail showing within 1% of specification and the other two rails showing within 2%. DC output quality is great as well, staying under 25mV at full load. The efficiency may not be on par with Platinum level power supplies, but it performs just as it should for a Bronze rated unit.